Türkiye’de Avrupa ve Avrupa Birliği Algısı Araştırması

bolgesel_guvenlik

Türkiye’de Avrupa ve Avrupa Birliği Algısı Araştırması

Global Akademi Genel Koordinatörü ve Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Aydın yönetiminde gerçekleştirilen “Türkiye’de Avrupa ve Avrupa Birliği Algısı Araştırması” sonuçları açıklandı.

Uluslararası İlişkiler Konseyi, Global Akademi ve Jean Monnet Chair on Hybrid Threats in the EU ortaklığında hazırlanan ve Friedrich Naumann Vakfı Türkiye Temsilciliği tarafından desteklenen “Türkiye’de Avrupa ve Avrupa Birliği Algısı Araştırması”nın saha çalışmaları 18 Ağustos-27 Eylül 2022 tarihleri arasında Akademetre Araştırma ve Stratejik Planlama tarafından gerçekleştirildi.

Türkiye temsiliyetine sahip 26 ilde yaşayan 18 yaş üzeri 1.000 kişiyle yapılan yüz yüze görüşmelere dayanan çalışmaya göre, Avrupa ülkeleriyle işbirliğini Türkiye’nin güvenliği açısından önemli görenlerin oranı %56,4 iken, Avrupa ülkelerine duyulan güvende Almanya, İtalya ve İngiltere ilk üç sırada yer aldı.

Türkiye'de Avrupa ve Avrupa Birliği Algılarına İlişkin araştırmanın akademik çerçevesi Global Academy Türkiye Çalışmaları Grubu tarafından hazırlanmış, Friedrich Naumann Özgürlük Vakfı Türkiye Temsilciliği'nin desteğiyle Akademetre Araştırma ve Stratejik Planlama tarafından saha çalışmaları yapılmıştır. Araştırmanın yönetim, araştırma ve raporlama ekibi aşağıdaki şekilde oluşturulmuştur:

Proje Koordinatörü: Prof. Dr. Mustafa Aydın

Proje Asistanı: Sezen Kaya Sönmez

Akademetre Proje Ekibi

    Stratejik Planlama Uzmanı: Dr. Halil İ. Zeytin

    Kalitatif Proje Koordinatörü: Buse Var

    Kantitatif Proje Uzmanı: Türkan Gözgöz, Şeyda Aydın, Nagehan Yapıcı

    Üretim Uzmanı: Ercan Balcı, Erkan Yıldırım

    Veri İşlem Sorumlusu: Batuhan Yeşilyurt

    Veri Kontrol & Raporlaştırma: Enis Can Bıyık, Esna Uğurlu, Selen Sevcan, Rana Ören, Bensu Desen Kıvrak

Araştırma; İBBS Düzey-2’yi temsil eden 26 ilde (Adana, Ağrı, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Erzurum, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Zonguldak ve Van) gerçekleştirildi.

Ankete ulaşmak için tıklayınız.