“Rusya ve Türkiye arasında Ekonomik, Çevresel ve Enerji Bağlantıları” Çalıştayı 19 Nisan 2024, Kadir Has Üniversitesi, Senato Salonu

  • Anasayfa
  • Uncategorized @tr
  • “Rusya ve Türkiye arasında Ekonomik, Çevresel ve Enerji Bağlantıları” Çalıştayı 19 Nisan 2024, Kadir Has Üniversitesi, Senato Salonu

Global Akademi tarafından Heinrich Böll Stiftung (HBS) Derneği Türkiye Temsilciliği’nin destekleriyle sürdürülen Küresel Perspektifte Rusya ve Türkiye: Yakınsamanın Sınırları projesi kapsamında düzenlenecek olan üç çalıştayın ikincisi, 19 Nisan 2024 tarihinde Kadir Has Üniversitesi’nde “Rusya ve Türkiye arasında Ekonomik, Çevresel ve Enerji Bağlantıları” başlığıyla gerçekleştirildi.

Konunun uzmanı araştırmacılar, akademisyenler ve siyasa yapıcılar da dahil olmak üzere ilgili aktörleri, gelişen Rus-Türk ilişkileri konusunda derinlemesine düşünmeye sevk etmek ve Türkiye’deki dış politika tartışmalarına katkı sunmak amacıyla geliştirilen proje kapsamında düzenlenen ikinci çalıştaya, Kadir Has Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi, Schuman Centre for Advanced Studies, Bologna Üniversitesi, Koç Holding ve Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği’nden alanla ilgili çalışan akademisyen, araştırmacı, emekli büyükelçi ve gazetecilerden oluşan 24 kişi katıldı.

Çalıştay, Doç. Dr. Onur İşçi’nin açılış konuşmasıyla başladı. Çalıştayın ilk bölümünde, konuşmacılar Oksana Antonenko, Rana Hoffman ve Mühdan Sağlam sunumlarını gerçekleştirdiler. Sunumlarda konuşmacılar Türkiye-Rusya ilişkilerinin ekonomi, enerji ve çevre temelli boyutları ile küresel dinamiklerin bu ilişkilere etkilerini ele aldılar. Verilen aranın ardından çalıştayın ikinci bölümünde, ilk bölümdeki sunumlardan yola çıkarak gündeme gelen sorular üzerine açılan tartışmada, Türkiye ve Rusya arasındaki ekonomik ve enerji temelli karşılıklı bağımlılık, bu bağımlılığın simetrik/asimetrik oluşu, Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri’nin bu bağımlılığa ve Rusya’ya yönelik ekonomik yaptırımların Türkiye-Rusya ticaret hacmine etkileri konuları ele alındı.

Çalıştay Katılımcı Listesi

NoAd SoyadKurum
1Prof. Dr. Sinem Akgül AçıkmeşeKadir Has Üniversitesi
2Oksana AntonenkoSchuman Centre for Advanced Studies
3Prof. Dr. Mustafa AydınGlobal Akademi
4Cem BicoHeinrich Böll Stiftung Türkiye Temsilciliği
5Ivanna BurounKadir Has Üniversitesi
6Filippo CicciùAgenzia Nazionale Stampa Associata
7Prof. Dr. Mitat ÇelikpalaKadir Has Üniversitesi
8Ünal ÇeviközEmekli Büyükelçi
9Erman ErmihanKadir Has Üniversitesi
10Prof. Dr. Emre ErşenMarmara Üniversitesi
11Riccardo GascoBologna Üniversitesi
12Prof. Dr. Serhat GüvençKadir Has Üniversitesi
13Sinan HaskanKadir Has Üniversitesi
14Rana HoffmanKoç Holding
15Doç. Dr. Onur İşçiKadir Has Üniversitesi
16Doç. Dr. Emrah KaraoğuzKadir Has Üniversitesi
17Sezen Kaya SönmezKadir Has Üniversitesi
18Nikolaos MarkovitisKadir Has Üniversitesi
19Mithat RendeEmekli Büyükelçi
20Simge Ayşe ÖngünKadir Has Üniversitesi
21Dr. Mühdan SağlamGazete Duvar
22Doğuş SönmezKadir Has Üniversitesi
23Dr. Mehmet Ali Tuğtanİstanbul Bilgi Üniversitesi
24Barçın YinançGazeteci, Uluslararası İlişkiler Konseyi