Karadeniz Bölgesinde Yeni Güvenlik Sorunları: İşbirliğine Yönelik Bir Gündem

Uluslararası İlişkiler Konseyi Derneği’nin de ortakları arasında bulunduğu “Karadeniz Bölgesinde Yeni Güvenlik Sorunları: İşbirliğine Yönelik Bir Gündem” başlıklı uluslararası konferans 28-30 Mayıs 2012 tarihlerinde Kadir Has Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşti. Konferansın diğer ortakları arasında Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Merkezi (CIES), Partnership for Peace Consortium of Defense Academies and Security Studies Institutes – Regional Stability in the Greater Black Sea Area Working Group ve Harvard University Black Sea Security Program yer aldı.

Konferans süresince yeni güvenlik sorunları, tehditler ve risk unsurları ele alınarak Karadeniz Bölgesinde yeni ortaya çıkan güvenlik dinamiklerinin incelenmiştir. Konferans bölgesel güvenlik sorunlarına bütün paydaşların öncelik ve çıkarlarını dikkate alan çözümlerin üretilmesi ile diyalog ve işbirliğine yönelik sürdürülebilir mekanizmaların yaratılmasına katkı sağlamak amacıyla düzenlendi. Konferansta Karadeniz Bölgesinin güvenlik ile alakalı kritik sorunlarına genel bir bakış yanında, özellikle Kritik Altyapı Güvenliği, Enerji Güvenliği, Uluslararası Organize Suçlar ve Siber Güvenlik konuları üzerinde de duruldu.

Konferans katılımcıları arasında devlet görevlileri, savunma ve güvenlik konularında uzman profesyoneller, savunma eğitimi ve güvenlik çalışmaları yapan bölgesel ve uluslararası kurumlardan uzman akademisyenler, sivil toplum kuruluşları, parlamenterler ve Karadeniz Bölgesi savunma ve güvenlik sorunları konusunda uzman gazeteciler yer aldı.

Leave A Comment