ZEYNEP ALEMDAR

ZEYNEP ALEMDAR

Prof. Dr. Zeynep Alemdar, Okan Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler bölümü öğretim üyesi, aynı zamanda İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekanı ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi müdürüdür.

Araştırma alanları; insan hakları, demokratikleşme, Türkiye’de sivil toplum ve Türkiye-AB ilişkileri konularını kapsamaktadır.  Kadın, barış ve güvenlik gündemini Türkçe literatürde yaygınlaştırmak için pek çok çalışması vardır. Türkiye ve bölgesinde kadınların uluslararası siyasete etkin katılımının artmasını amaçlayan Dış Politikada Kadınlar İnisiyatifi’nin (WFP14) kurucusudur.

Aralarında Avrupa Birliği, Dünya Bankası ve Birleşmiş Milletler Kadın Biriminin bulunduğu pek çok uluslararası kurum ve çeşitli sivil toplum kuruluşuyla kadınların siyasete katılımı ve kadınların uluslararası siyasette liderliği üzerine çalışmalarını sürdürmektedir.

International Studies Perspectives ve Turkish Policy Quarterly dergilerinin yayın kurullarında yer almış, pek çok ülkede uluslararası siyaset dersleri vermiş, Portland State Üniversitesi’ndeki Mark O. Hatfield School of Government’ta ve Center for Turkish Studies’te misafir öğretim üyesi olarak bulunmuştur. 2014 yılında Washington D.C.’deki  Uluslararası Barış için Carnegie Vakfı tarafından Avro-Atlantik bölgesinin 40 Yaşından Genç 40 liderinden biri olarak seçilmiştir. Halen Avrupa Liderlik Network’ünün kıdemli liderleri arasında yer almaktadır.

Lisans derecesini Galatasaray Üniversitesi İktisat bölümünde, yüksek lisansını Kentucky Üniversitesi Patterson School of Diplomacy’de, doktora eğitimini de Kentucky Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde tamamlamıştır.