Threats at NATO’s South Eastern Flank

Atlantik Konseyi Derneği ve YATATÜRK tarafından 11-13 Mayıs 2015 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirilen “Genç Bakanlar Kurulu Toplantısı” bünyesinde Uluslararası İlişkiler Konseyi Derneği (UİK) ve Kadir Has Üniversitesi’nin de destekleriyle “Threats at NATO’s South Eastern Flank” başlıklı bir oturum düzenlendi.

Atlantik Konseyi Derneği Başkanı Prof. Dr. Fabrizio Luciolli’nin moderatörlüğünü yaptığı oturumda NATO Siyasi İşler ve Güvenlik Politikaları Bölümü’nde görevli James Appathurai, UİK Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Aydın ve Uluslararası Ortadoğu Barış Araştırmaları Merkezi Başkanı Dr. Veysel Ayhan konuşmacı olarak yer aldı.  

Konuşmacılar NATO’nın Güneydoğu kanadında beliren güncel tehditleri masaya yatırarak, konu hakkındaki görüşlerini dinleyicilerle paylaştı. Prof. Aydın özellikle Suriye’deki yabancı savaşçılar konusunda Türkiye’den bir bakış açısı ortaya koymuş ve NATO’nun her geçen gün yeni aktörler tarafından değişen tehdit ve meydan okumalara maruz kaldığını belirtti. Antalya’da gerçekleştirilen etkinlik eş zamanlı olarak telekonferans yoluyla Kadir Has Üniversitesi’nde de takip edildi.