The Future of Liberal Order and American Leadership

Uluslararası İlişkiler Konseyi (UİK) ve Uluslararası İlişkiler Kütüphanesi işbirliğiyle, 22 Haziran 2015’te Princeton Üniversitesi’nden Prof. Dr. John Ikenberry’nin misafir konuşmacı olduğu “The Future of Liberal International Order and American Leadership” başlıklı bir seminer düzenlendi. Prof. Dr. Mitat Çelikpala moderatörlüğünde Kadir Has Üniversitesi evsahipliğinde düzenlenen etkinlikte John Ikenberry ve Michael Doyle’nin editörlüğünü yaptığı ve Uluslararası İlişkiler Kütüphanesi tarafından Türkçe’ye çevrilen “Uluslararası İlişkiler Teorisinde Yeni Düşünce” (New Thinking in International Relations Theory) kitabının da tanıtımı yapıldı.    

Prof. Dr. G. John Ikenberry, Princeton Üniversitesi Siyaset Bölümü ve Woodrow Wilson School of Public and International Affairs’te Albert G. Milibank kürsüsünün başkanıdır. Aynı zamanda Princeton’da Uluslararası Güvenlik Çalışmaları Merkezi’nin başkanlığını görevini de yürütmektedir. Prof. Ikenberry daha önce Georgetown ve Pennsylvania Üniversitelerinde görev yapmış olup, kariyeri boyunca birçok kurumda araştırmacı ve danışman olarak bulunmuştur. Uluslararası İlişkiler kuramının temel eserleri arasında sayılan altı adet kitabının yanı sıra yüzün üzerinde yayımlanmış eseri bulunmaktadır. Ikenberry halen Foreign Affairs dergisinde siyasi ve hukuki konularda kitap incelemeleri yapmaktadır.

Prof. Dr. Mitat Çelikpala, Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü müdürü olarak görev yapmaktadır. Özellikle eski Sovyet coğrafyası, Kafkaslar, Orta Asya ve Karadeniz havzası üzerinde çok sayıda eseri bulunan Prof. Dr. Çelikpala, Social Sciences Citation Index’te alanında taranan ilk ve halen tek Türkçe dergi olan Uluslararası İlişkiler Dergisi’nin editörlüğünü yapmaktadır. Daha önce TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitelerinde de görev yapmış olan Prof. Dr. Çelikpala’nın, son kitabı “Enerji Güvenliği: NATO’nun Yeni Tehdit Algısı” 2013 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları tarafından yayımlanmıştır.