SOLİ ÖZEL

SOLİ ÖZEL

Soli Özel

Soli Özel lisans derecesini Ekonomi üzerine Bennington College’dan 1981 yılında almıştır. Yüksek lisans derecesini ise Johns Hopkins University School of Advanced International Studies’den (SAIS) 1983 yılında Uluslararası İlişkiler üzerine almıştır.

Özel, Kadir Has Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Öncesinde Yale Law School Shell Center for Human Rights’ta Bernstein Fellow ve Yale Siyaset Bilimi bölümünde ziyaretçi öğretim görevlisi olarak bulunmuştur. Aynı zamanda Nokta dergisinde; GazetePazar, Yeni Binyıl, Habertürk ve Sabah gazetelerinde köşe yazarlığı yapmıştır. Halen T24, DuvarEnglish, YetkinReport ve Insititut Montaigne blogu için yazmaktadır. Öte yandan Özel, Oxford ve EU Institute of Strategic Studies’te araştırmacı pozisyonlarında bulunmuş ve Harvard University Belfer Center of the Kennedy School of Government’ta Fisher Family Fellow olarak çalışmıştır. SAIS, University of Washington, Northwestern University ve Hebew University’de dersler vermiştir. Berlin’de, Robert Bosch Academy’de 2015-2017 arasında Richard von Weizsacker Fellow olarak çalışmış ve 2018’de Paris’teki Institut Montaigne’de ziyaretçi araştırmacı olarak görev almıştır.

Güncel olarak Özel, Serhat Güvenç ile birlikte The Oxford Handbook of Turkish Politics başlıklı kitapta “US-Turkey Relations since WWII: From Alliance to Transactionalism” adlı bir bölüm kaleme almıştır. Aynı zamanda EDAM için Gökçe Uçar ile birlikte “The Economics of Turkey-Russia relations” adında bir makale yazmıştır. Diğer güncel yayınları arasında, Selin Nasi ile birlikte yazdığı “How the Syrian Civil War shifted the balance of power in Turkish-Israeli relations”, Heinrich Böll Vakfı için yazdığı “The Transatlantic Drift and the Waning of Turkey’s ‘Strategic Westernness’”, Evren Balta ile beraber yazdığı “Politics of POLITICS OF POPULISM: POWER AND PROTEST IN THE GLOBAL AGE” ve “The Crisis in Turkish-Russian Relations“ ve SIPRI Yearbook 2017 için Arzu Yılmaz ile birlikte yazdığı “The Kurds in the Middle East” makalesi bulunmaktadır.Özel’in en son yayını, Serhat Güvenç ile yazdığı “US-Turkey relations 1945-2020: From alliance to transactionalism” başlıklı  makale, Oxford University Press tarafından derlenen kitapta yer almıştır.

Özel aynı zamanda European Council on Foreign Relations üyesidir.