Research Seminar on Turkey as a Partner and Challenge for European Security

Uluslararası İlişkiler Konseyi (UİK), Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (CIES) ve Atina Panteion Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (IIR) ortaklığında gerçekleştirilen ve Stiftung Wissenschaft und Politik (SWP) Center for Applied Turkey Studies (CATS) desteğiyle devam eden proje çerçevesinde hazırlanan politika notlarının sunumları devam ediyor.

Türk ve Yunan uzmanların birlikte Türkiye-AB ilişkilerinde güvenliği farklı boyutlarıyla ele alan politika notlarından ilk ikisi 10 Haziran 2021’de Panorama ile ortaklaşa düzenlenen internet seminerinde ilgililere sunularak tartışmaya açıldı.

Moderatörlüğünü Doç. Dr. Bezen Balamir-Çoşkun’un yaptığı toplantıda ilk olarak Dr. Harry Papasotiriou ve Doç. Dr. Çiğdem Üstün birlikte kaleme aldıkları ‘‘EU-Turkey Relations and the Impact of Brexit’’ başlıklı çalışmalarını sundular. Ardından Prof. Dr. Evren Balta, Dr. Constantinos Filis ve Prof. Dr. Mustafa Aydın’ın birlikte hazırladıkları ‘‘Exploring the Turkey-EU-Russia Triangle’’ başlıklı politika notu sunuldu. Seminer, dinleyicilerin aktif katılımıyla yapılan soru-cevap etkinliğiyle tamamlandı.

Proje boyunca, araştırma sonuçlarının çevrim içi toplantılarla sunumuna ve tartışılmasına ek olarak Türkiye-AB ilişkilerinin farklı yönleri de alanında uzman kişilerin katıldığı toplantılarla ele alınmaktadır. Bu kapsamda 31 Mart 2021 günü Panorama Portal ile CIES ortaklığında geliştirilen Dış Politika Konuşmaları Serisi kapsamında gerçekleştirilen ‘‘EU-Turkey Relations in the Aftermath of the 25 March European Council’’ başlıklı panelde proje yürütücülerinden Prof. Dr. Dimitrios Triantaphyllou (CIES) moderatörlüğünde Prof. Dr. Kostas Ifantis (Atina Panteion Üniversitesi), Doç. Dr. Çiğdem Nas (İKV), Günter Seufert (SWP) ve Dorothée Schmid (IFRI), AB Devlet Hükümet Başkanları Zirvesi Sonuçlarının Türkiye-AB ilişkilerine etkisi üzerine kamuya açık bir tartışma gerçekleştirdiler.


Watch Video: