Uluslararası Komşuluk Sempozyumu

Kadir Has Üniversitesi Uluslararası ve Avrupa Çalışmaları Merkezi (The Center for International and European Studies – CIES), Uluslararası İlişkiler Konseyi Derneği’nin de desteğiyle “Karadeniz Bölgesi Odağında Ortak Komşuluğu Anlamak” konulu Birinci Uluslararası Komşuluk Sepozyumu’nu 28 Haziran-3 Temmuz 2011 tarihleri arasında İstanbul Heybeliada’da gerçekleştirdi.

Uluslararası Komşuluk Sempozyumu, Karadeniz bölgesinin daha iyi anlaşılmasını sağlamanın ve bölgedeki işbirliği imkânlarını arttırmanın ötesinde, farklı kültür ve disiplinlerden gelen kişilere bir çalışma ortamı yaratarak diyalog ve iletişim ağlarını geliştirmelerine katkı sağladı.

Sempozyumun öncelikli hedef kitlesi Karadeniz bölgesi ülkelerinden, Avrupa Birliği üye ülkelerinden ve Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen genç araştırmacılar ve lisansüstü öğrenciler oldu. Bunun yanı sıra kamu, siyaset, medya ve iş dünyası gibi alanlardan kişilerin de programa katılımı sağlandı.

Katılımcılar dört günlük yoğunlaştırılmış program süresince konusunda uzman kişiler tarafından yürütülen interaktif oturumlarda küresel ve bölgesel konuları inceleme fırsatını elde ettiler. Oturumlar, uyuşmazlık çözümü metodolojisi üzerine, Arizona Devlet Üniversitesi’nden uzman Prof. Dr. Benjamin Broome’nin rehberliğinde gerçekleştirilecek olan çalıştaylar ile tamamlandı.

Sempozyum Black Sea Trust for Regional Cooperation, Harvard University Black Sea Security Program, Open Ukraine Foundation, Institute for Regional and International Studies ve  International Centre for Democratic Transation gibi uluslararası ve Uluslararası İlişkiler Konseyi Derneği, Kadir Has Üniversitesi ve Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Platformu gibi ulusal birçok kuruluşun desteği ile gerçekleştirildi.