IAN LESSER

IAN LESSER

Ian Lesser

Ian Lesser, German Marshall Fund of the United States (GMF) başkan yardımcısı ve organizasyon genelinde programları yöneten ekibin bir üyesidir. Ayrıca GMF Brüksel Ofisi’nin yönetici müdürü olarak görev yapmakta ve GMF’nin Akdeniz, Türkiye ve Atlantik üzerindeki çalışmalarını yönetmektedir.

Dr. Lesser, GMF’ye katılmadan önce Woodrow Wilson International Center for Scholars’da kamu politikası öğretim görevlisi ve Pacific Council on International Policy’de başkan yardımcısı ve müdür görevlerini sürdürmüştür. RAND Corporation’dan Pasifik Konseyi’ne geçmiş ve on yılı aşkın bir süre stratejik çalışmalarda uzmanlaşan kıdemli bir analist ve araştırma yöneticisi olarak çalışmıştır. 1994-95 yılları arasında ABD Dışişleri Bakanı’nın politika planlama ekibinin Türkiye, Güney Avrupa, Kuzey Afrika ve Orta Doğu barış sürecinin çok taraflı izlenmesinden sorumlu üyelik görevinde bulunmuştur.

Dr. Lesser, yorumcu olarak uluslararası medya için dış ve güvenlik politikaları üzerine sık sık kapsamlı analizler kaleme almıştır. Pennsylvania Üniversitesi, London School of Economics ve Fletcher School of Law and Diplomacy’de eğitim görmüş ve Oxford Üniversitesi’nde doktorasını tamamlamıştır. Aynı zamanda Ian Lesser, Council on Foreign Relations, International Institute for Strategic Studies ve Pacific Council on International Policy üyesidir. Dr. Lesser, Delphi Economic Forum, Atlantic Dialogues, NATO Defense College Foundation ve Turkish Policy Quarterly’nin danışma kurullarında yer almaktadır ve Atina’daki Onassis Vakfı ve Lizbon’daki Luso-American Vakfı’nın kıdemli bir üyesidir.