“Demokratik Değerleri Güçlendirmek; Türk-Amerikan İlişkilerinde Enformasyon Doğrulama”, 19-21 Ekim 2023 – Karadeniz Teknik Üniversitesi

  • Anasayfa
  • Uncategorized @tr
  • “Demokratik Değerleri Güçlendirmek; Türk-Amerikan İlişkilerinde Enformasyon Doğrulama”, 19-21 Ekim 2023 – Karadeniz Teknik Üniversitesi

 Uluslararası İlişkiler Konseyi Derneği tarafından ABD Büyükelçiliği ve Global Academy destekleriyle Make Information True Again (MITA) projesi kapsamında 19-21 Ekim 2023 tarihleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde “Demokratik Değerleri Güçlendirmek; Türk-Amerikan İlişkilerinde Enformasyon Doğrulama” konulu öğrenci çalıştayı gerçekleştirilmiştir.  

Çalıştaya, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim gören 20 öğrenci katılmıştır.  

Çalıştayın ilk gününde gençlere, Hakikat Sonrası Çağ: Gerçekler ve Yarı-Gerçekler”, “İnfodemi ve Bilgi Düzensizlikleri Türleri”, “Doğruluk Kontrolü: Metodolojisi ve Uygulamaları başlıklı konular özelinde uzmanlar tarafından eğitimler verilmiştir. 

Çalıştayın ikinci gününde alanında uzman akademisyenler tarafından Gerçek Ötesi Çağda Dış Politika ve UA İlişkilerde Dezenformasyon, Yanlış Bilgi ve Sahte Haber”, Türkiye-ABD-NATO İlişkileri”, “21. Yüzyılda Psikolojik Savaş ve Bilişsel Savaşlar başlıklı konular özelinde seminerler verilmiştir. 

Çalıştayın öğleden sonraki kısmında ise “Küresel Dönüşümün Odağında Türkiye’nin Transatlantik İlişkileri” başlıklı konferans, Prof. Dr. Özgün Erler Bayır’ın (İstanbul Üniversitesi) kolaylaştırıcı, Prof. Dr. Mustafa Aydın, (Kadir Has Üniversitesi), Prof. Dr. Serhat Güvenç, (Kadir Has Üniversitesi), Barçın Yinanç, (Gazeteci) ve Dr. Öğretim Üyesi Kaan Ataç’ın (Mersin Üniversitesi) konuşmacı olarak katılımları ile düzenlenmiştir. Bir buçuk saat süren konferans boyunca dinleyicilere Türk-Amerikan ilişkileri özelinde tarihsel ve güncel bilgiler verilmiştir.  

Çalıştayın son gününde ise katılımcılara, dezenformasyonla mücadele konusunu destekleyici çevrimiçi oyunlar arasında yer alan “Cat Park” oyunu oynatılmıştır. Devamında faaliyet uzmanları, son dönemde sosyal medyada sıklıkla karşılaşılan dezenformasyon örneklerinden bahsederek, katılımcıların farklı platformlardan bu haberlerin doğruluk kontrolünü yapabilmesine imkân sağlayan grup çalışması yaptırmıştır. Çalıştay sertifika töreni ile son bulmuştur.