Büyükelçi Altay Cengizer | Adil Hafıza Nedir?

Uluslararası İlişkiler Konseyi Derneği, 7 Ekim 2015 tarihinde T.C. Dışişleri Bakanlığı Siyaset Planlama Genel Müdürü Büyükelçi Altay Cengizer’in katılımıyla “Adil Hafıza Nedir?” başlıklı bir yuvarlak masa toplantısı düzenledi. Akademisyenlerin yanı sıra sivil toplum kuruluşları ve basın mensuplarının da katıldığı toplantı Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’nde gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Mitat Çelikpala’nın moderatörlüğünde yürütülen toplantıda, Büyükelçi Altay Cengizer “Adil Hafıza’nın Işığında: Birinci Dünya Savaşı’na Giden Yol ve Osmanlı İmparatorluğu’nun Sonu” başlıklı kitabından yola çıkarak Osmanlı İmparatorluğu’nun Birinci Dünya Savaşı’na dahil olmasına neden olan süreç, bu sürecin günümüze yansımaları ve Türkiye’de tarih yazıcılığının durumuna değindi.

Büyükelçi Altay Cengizer, 1954 yılında İstanbul’da doğmuştur. TED Ankara Koleji ve Boğaziçi Üniversitesi mezunu olan Cengizer, Uluslararası Tarih alanında London School of Economics’ten yüksek lisans derecesine, Columbia Üniversitesi’nden Önleyici Diplomasi ve Kriz Yönetimi alanında diplomaya sahiptir. 2007-2009 yıllarında Harvard Üniversitesi Weatherhead Center for International Affairs üyeliğinde bulunmuş ve Birinci Dünya Savaşı ve öncesi dönemde uluslararası siyasi ortam ile diplomasi tarihi üzerine çalışmalarını sürdürmüştür. Cengizer, Dışişleri Bakanlığı’ndaki kariyerine 1979 yılında başlamıştır. Ülke içinde ve dışında bir dizi görevin ardından 1994 yılında 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel zamanında Cumhurbaşkanlığı Dışişleri Başdanışman Yardımcısı olarak görev yapmıştır. 1996 yılında ise Türkiye’nin Şikago Başkonsolosu olarak atanan Cengizer, 2000 yılından 2005 yılına kadar Türkiye’nin BM nezdinde Daimi Temsilci Yardımcısı olarak görev yapmış, aynı yıl Duşanbe Büyükelçisi olarak atanmıştır. 2006 yılında zamanın Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’e özel danışman olmuştur. 2007 yılında Siyaset Planlama Genel Müdürü olarak atanan Cengizer, 2009-2013 yıllarında Türkiye’nin Dublin Büyükelçisi olarak görev yapmıştır. 2013 yılında Yurtdışı Tanıtım ve Kültürel İlişkiler Genel Müdürü olarak görev yapan Cengizer, 2014’te tekrar Siyaset Planlama Genel Müdürü olarak atanmıştır. Evli ve üç kız çocuk sahibi olan Altay Cengizer, tarih, felsefe ve biyografi alanlarıyla özellikle ilgili olup, çalışmaları Türkçe ve İngilizce yayımlanmıştır. Cengizer, 2014 yılında yayımlanan “Adil Hafızanın Işığında: Birinci Dünya Savaşı’na Giden Yol ve Osmanlı İmparatorluğu’nun Sonu” başlıklı kitabın müellifidir.