Black Sea Young Reformers toplantısı 27-30 Mayıs 2013’te İstanbul’da…

Uluslararası İlişkiler Konseyi Derneği’nin yürütücüleri arasında bulunduğu Karadeniz Genç Reformcuları (Black Sea Young Reformers) projesinin 2013 yılı ilk toplantısı 27-30 Mayıs 2013 tarihleri arasında Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’nde gerçekleştirilecek. “Ideas Without Borders: The Black Sea in Retrospect and Future Prospects” temasıyla düzenlenecek etkinliğe, 9 farklı Karadeniz ülkesinden 21 genç reformcu katılacak. Etkinlik boyunca düzenlenecek seminer ve çalıştaylar çerçevesinde, Karadeniz’de güvenlik, enerji ve demokratikleşme gibi konuların yanı sıra bölge ülkelerini ilgilen güncel meseleler ve müşterek çözüm stratejileri tartışılacak. Bursiyerler, programın ardından sunacakları proje taslaklarını bölgedeki ortakları ile uygulamaya başlayacaklar.

Uluslararası İlişkiler Konseyi Derneği ve Kadir Has Üniversitesi’nin 2012 yılından beri, Münih Üniversitesi Center for Applied Policy Research (C.A.P), Robert Bosch Stiftung ve Black Sea Trust of the German Marshall Fund of the United States ortaklığında 2010 yılından itibaren yürütülen Black Sea Young Reformers Fellowship (BSYRF) projesinin uluslararası ortakları arasında yer alıyor.

BSYRF Programı, Karadeniz bölgesi ülkelerinden geleceğin lideri olmaya aday kişileri buluşturarak, bölgenin çeşitli sorunlarının tartışılmasına ve ortak projelerle sorunların çözümüne dair fikirlerin uygulamaya geçirilmesine olanak sağlayan bir etkileşim platformudur. BSYR katılımcıları Karadeniz bölgesi ülkelerindeki bürokrat, diplomat, akademisyen, sivil toplum ve medya temsilcileri arasından saygın kişi ve kurumların tavsiyeleri ile aday gösterilerek seçilmektedir. Program, Karadeniz bölgesinin daha iyi anlaşılmasını ve uluslararası arenadaki görünürlüğünün artırılmasını, bölgedeki işbirliği imkânlarının ortaya çıkarılmasını, farklı kültür ve disiplinlerden gelen kişilere ortak bir çalışma ortamı yaratarak bölgedeki diyalog ve iletişim ağlarının geliştirilmesini hedeflemektedir. BSYRF katılımcıları program kapsamında kazandıkları deneyim neticesinde, AB üye ülkelerindeki meslektaşları ve AB kurumlarındaki üst düzey temsilcilerle doğrudan iletişim kurabilecek, AB nezdinde Karadeniz bölgesinin siyasi gündemini savunan ve AB’nin Doğu Komşuluk Politikası’nın gelişmesine katkı sağlayan kişiler olma fırsatını elde edeceklerdir.

BSYRF Programı

BSYRF – 2013 Yılı Bursiyeleri