Avrupa’nın Geleceği ve Türkiye

Ertug-1

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerde 22-25 Mayıs 2014 tarihlerinde düzenlenen Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde, aşırı sağ ve AB karşıtı partilerin oylarını yükseltmeleri, özellikle İngiltere gibi ülkelerin Birlik içindeki konumu, Birliğin geleceği ve aday ülkelerle ilişkiler gibi konuları yeniden tartışmaya açtı. AP’nin yeni yapısı ve Birliğin geleceğine ilişkin yürütülen bu tartışmalar kuşkusuz Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor. Uzun süredir akamete uğramış bulunan adaylık sürecinin AP seçimlerinden sonra nasıl bir seyir izleyeceği ise merak konusu. 

Friedrich-Ebert-Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği (FES) ve Uluslararası Iliskiler Konseyi Dernegi (UİK) 23 Haziran Pazartesi günü 10.00-12.00 saatleri arasında Kadir Has Üniversitesi ev sahipliğinde tüm bu konuların ele alındığı “Avrupa’nın Geleceği ve Türkiye” başlıklı bir yuvarlak masa toplantısı düzenledi. Anılan toplantıda Almanya Sosyal Demokrat Partisi’nin (SDP) Avrupa Parlamentosu Milletvekili Sayın Ismail Ertuğ‘un değerlendirme konuşmasının ardından katılımcılara açık bir tartışma/sohbet gerçekleştirildi.

———

İsmail Ertuğ 1975 yılında Almanya’nın Amberg kentinde doğdu. Alman politikacıdır. Ailesi 1972 yılında Izmir/Seferihisar’dan işçi olarak Almanya’ya gelen Ertuğ, işletme alanında eğitim gördü, sosyal sigorta uzmanı olarak Alman genel sağlık sigortasının (AOK) Bavyera merkezinde pazarlama bölümünde koordinat.rlük yaptı.

Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) üyesi olan Ertuğ, 2009 yılından beri Almanya’nın Bavyera eyaletini Avrupa Parlamentosu’nda milletvekili olarak temsil ediyor. Ulaşım ve Turizm Komisyonu üyesi olmasının yanı sıra Tarım ile Kırsal Gelişim Komisyonu üyesidir. Bunun yanında Avrupa Birliği-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu ve AB-Israil delegasyonu üyesidir. Ayrıca Avrupa Parlamentosu‘na üye milletvekillerinin enformel olarak kurduğu partilerüstü bir grup olan‚ Friends of Turkey grubuna da üyedir. Mayıs 2014 tarihinde yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde tekrar seçilmiştir.