ALİ ALTIOK

Ali Altıok halihazırda uluslararası bir sivil toplum örgütü olan Interpeace’in New York ofisinde gençlik, barış ve güvenlik proje sorumlusu olarak çalışmaktadır. Genç Barış İnşacıları Birleşik Ağı’nın (United Networks of Young Peacebuilders) araştırma grubu koordinatörüdür. Altıok, gençliğin barış inşasına katılımları konusunda uzmanlaşmıştır. Araştırmaları gençlerin barış hakkındaki görüşleri, oynadıkları pozitif roller ve liderlikleri konusuna yoğunlaşmaktadır.

Altıok, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Gençlik Elçisi Ofisi için hazırlanan gençliğin barış süreçlerine katılımına ilişkin küresel bir raporun (We Are Here: An Integrated Approach to Youth Inclusive Peace Processes) ortak yazarıdır. 2016-2018 yılları arasında Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliğinde Barış İnşası Destek Ofisi (PBSO) ve Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’nda (UNFPA) araştırma danışmanı olarak çalışmıştır. BM Güvenlik Kurulu 2250 sayılı kararıyla talep edilmiş olan Gençlik, Barış ve Güvenlik hakkındaki bağımsız ilerleme çalışma raporu ‘Kayıp Barış’ın (the Missing Peace) araştırma, veri analizi ve anlatı geliştirme çalışmalarını desteklemiştir. Ayrıca Sri Lanka ve Etiyopya’da görsel ve katılımcı metotlar kullanarak, gençlerin barışa katkısı üzerine saha çalışmalarında bulunmuştur.

Altıok Bern Üniversitesi’nde Politika, Ekonomi ve Hukuk Felsefesi ve Hamburg Üniversitesi’nde Barış ve Güvenlik Çalışmaları alanlarında yüksek lisans eğitimi almıştır, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Felsefe bölümü lisans mezunudur.